web

Последен фестивалски ден на Пивофест во Прилеп

DJI 0925

Со настапи на повеќе музичари од земјава и соседството, со бројна публика и посетители на штандовите, вечер завршува четиридневниот, 18-ти по ред Пивофест во Прилеп.

Синоќешната, саботна вечер, традиционално, беше најпосетена со илјадна публика која уживаше во забавата и дегустацијата на пенливите пијалаци и вкусната скара. Имаше гости од повеќе градови од земјава, како и нашинците кои живеат во странство. Прилепчани се убедени дека Фестивалот ги исполнува очекувањата. За градот е добро што традицијата продолжува.

Според Пеце Стојкоски од продукцијата „Арт 10“, организатор на Фестивалот, заедно со Општината, и вечер се очекува многубројна публика. Најважно е што протекува во ред, весело и без инциенти.

ЗАДОВОЛНИ СМЕ КАКО ПРОТЕКУВА ФЕСТИВАЛОТ КОЈ ДЕНЕСКА ЈА ИМА ПОСЛЕДНАТА ВЕЧЕР СО ОЧЕКУВАНИ ИЛЈАДНИЦИ ПОСЕТИТЕЛИ. ИАКО ПОЧНАВМЕ ПОСКРОМНО, ПОРАДИ ОПШТИТЕ СОСТОЈБИ, ПРИЛЕПЧАНИ И ПОСЕТИТЕЛИТЕ ПОКАЖАА ДЕКА Е ДОБРО ШТО СЕ ОДРЖУВА ФЕСТИВАЛОТ. ГОДИНАВА, ГЛАВНО, СЕ МАКЕДОНСКИ ИЗВЕДУВАЧИ, ИАКО ИМА И ОД СОСЕДСТВОТО, НО ТОА НЕ ГО НАМАЛУВА ИНТЕРЕСОТ. НАПРОТИВ. НИЕ ЌЕ ПРОДОЛЖИМЕ ДА ГИ ПОДДРЖУВАМЕ ДОМАШНИТЕ ИЗВЕДУВАЧИ И ЌЕ СЕ ТРУДИМЕ ДА ДОНЕСЕМЕ И ОД СТРАНСТВО, МОЖЕБИ И НЕКОИ ПОЗНАТИ СВЕТСКИ МУЗИЧКИ ИМИЊА, ИЗЈАВИ СТОЈКОСКИ.

Вечер, на последниот фестивалски ден на главната сцена програмата започнува во 18:45 часот, а настапуваат: Никола Зацевски, Елена Велевска, Миле Кузмановски, Темпера, Меморија, Галија, додека пак на алтернативната сцена ќе настапи DJ Babura Junior.

Синоќа, вниманието на бројната публика го привлекоа: Ламбе Алабаковски, Некст Тајм, Лозано, Суперхикс, Хари Мата Хари и Вера Јанковиќ, додека пак на алтернативната сцена настапија: ROOM­MA­NIA со DJ Mitrik, DJ Alexan­dar и DJ Dim­itr.

извор: vecer.press

Instagram logo.svg

skica

preporaki